10 червня, у галереї ХотАртХол відбулась екскурсія фотовиставкою "Очі над містом".
Денис, органайзер Профспілки кранівників Львівщини, розпочав екскурсію з головного входу до палацу Хоткевича коротким екскурсом в історію закладу:
"У 1924 році у Львові відбувся великий страйк комунальних робітників міста й саме на ньому робітництво прийняло рішення про побудову цього закладу. Близько 10 років профспілчани збирали кошти й приймали участь у будівництві споруди. У 1934 році "Будинок комунальних працівників" запрацював. У 1930-ті роки в цьому закладі проводилося чимало профспілкових заходів - культурних, політичних, організаційних."
Надалі екскурсія перейшла безпосередньо до простору галереї й продовжилася питанням "Чому власне й досі відбуваються страйки? Навіщо й досі потрібні профспілки?"
Зупиняючись на фото, де зображені умови праці й повсякдення кранівників, мовилося про спеку без кондиціонерів, про роботу у сильні морози, роботу в ніч, понаднормову працю загалом.
Таким чином, краса львівських краєвидів, зафіксована на телефони кранівників, відкривалася й своєю зворотною стороною - небезпечними умовами праці.
Врешті, екскурсія дійшла до світлин із двома аваріями, що сталися у Львові на Сихові, у 2016 і 2019 роках.
"Уточнив нещодавно щодо ось цього падіння крану взимку 2016 р. - кранівник, як виявилось, не вижив.", каже Денис.
"А ось ця аварія, коли кран впав на магазин "Арсен" у 2019 р., сталася через відсутність "захоплювачів" - спеціальних зажимів, що закріплюють кран до рельсів. На щастя, кранівниця не сильно постраждала."
"Чудом не постраждала! Адже кабіну крану вирвало і якби він падав трохи інакше - все.", доповнює Любомир Васильович, голова Профспілки кранівників Львівщини, який тоді першим прибув на місце аварії.
"Підсумовуючи, хочу сказати, що страйки кранівників відбуваються не лише через заборгованість по зарплаті - це лише пів біди. Але й через несправність техніки - відсутність захоплювачів, тупиків, обмежувачів вантажопідйомності й інших контролюючих приладів.
Іноді це виглядає геть абсурдно: яскраві картинки нового житла, ідилічні зображення життя майбутніх мешканців на паркані будівництва, а за ним - іржаві крани, що от-от впадуть і люди, які на них працюють й часто навіть не мріють про житла такого гатунку."
Експозиція завершується відеорядом понівечених російськими обстрілами кранів у Бучі.
"Тут нема, а то гуляло в чатах відео, де ракета зависла прямо у кабіні крану", коментує Лідія Романівна, кранівниця із 30-річним стажем, - "Оце кран врятував від розриву. Маємо й таке ППО в Україні.", жартує вона.
Виставка фотографій кранівників Львова "Очі над містом" проходила у ХотАртХолі палацу Хоткевича з 4 по 13 червня.