«Ковчег» щорічний міжрелігійний семінар, який 14 років поспіль обєднує українців, поляків та євреїв для спілкування, обміну досвідом, традиціями і культурою. У 2014 році до участі долучили кримських татар. Таке рішення ухвалили організатори семінару після анексії Криму Росією, як вияв солідарність до кримських татар і України.

Ідея створення

Роман Бессараб, координатор української групи та завідувач відділу роботи з молоддю та міжнародних зв`язків у Палаці Хоткевича:

«Ідея створення семінару «Ковчег» сягає корінням часів Другої світової війни. Тоді ігумен Свято-Успенської Унівської Лаври Климентій Шептицький, брат митрополита Андрея Шептицького, рятував від переслідувань та знищення дітей і дорослих українців, поляків і євреїв, ховаючи в монастирі і готуючи їм нові документи. Одним із тих, хто переховувався в Унівському монастирі, є Адам Ротфельд. Кілька років після війни він виїхав до Польщі і став там міністром закордонних справ. Пан Адам є одним з ініціаторів створення семінару «Ковчег». Окрім нього, семінар ініціювали Емелія Хмельова, керівниця Федерації польських організацій в Україні, Ігор Щупак, директор Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума», Арон Вайс, науковий консультант Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума» («Відродження»), координатор програм «Джойнт» в СНД (Єрусалим, Ізраїль) та Мирослав Маринович, дисидент, віце-ректор Українського Католицького Університету у Львові. Пізніше до організації семінару "Ковчег" долучилися Польське консульство та Палац Гната Хоткевича.

Завдяки вищезазначеним людям, на основі всіх подій, що відбувалися під час Другої світової війни у Свято-Успенській Унівській Лаврі, і створили проект «Ковчег» для молоді, громадян України різного етнічного походження: польського, єврейського та власне українського, тепер і кримськотатарського, аби налагодити комунікацію і зберегти історичну пам`ять.»

«Ковчег» стирає архаїчні уявлення

«Усі ми в одному ковчезі» так звучить слоган цьогорічного семінару.

Марта Гороховянко, учасниця семінару «Ковчег», керівниця театр-студії «Під мостом» у Палаці Гната Хоткевича:

«У семінарі взяли участь 40 людей, по 10 представників кожної етнічної групи. Усі з різних регіонів України, були також ті, які навчаються у Польщі, приїхали і кримські татари, що досі мешкають в окупованому Криму. Вікова категорія різноманітна, якщо зазвичай на «Ковчезі» вік однаковий, то цього року наймолодшому учаснику 16 років, а найстаршому 32 роки.

«Ковчег» змінює. Змінює уявлення, стирає архаїчні стереотипи. Цю зміну легко простежити на рефлексіях, чула від одного з учасників: «Ми думали, що ці євреї якісь не такі, а вони такі ж люди, як ми». У перший день в кожного учасника були дуже насторожені висловлювання. Хтось не сприймав євреїв, хтось татар. Та опісля інтеграційних тренінгів, спілкування думки й погляди змінювались. І це круто!»

Семінар триває вісім днів. Частина заходів відбувається в Україні, інші в Польщі. Щодня представники певної етнічної групи готують програму, аби ознайомити зі своєю культурою. Це можуть бути лекції, майстер-класи, воркшопи, куштування національних страв, участь у церемоніях й інших атракціях.

Особливості українського дня

Тетяна Хоронжук, учасниця семінару «Ковчег», культорганізаторка в Палаці Хоткевича:

«Основною метою для нас, працівників Палацу, було максимально передати український колорит, та так, аби показати щось нове та незаанґажоване. Атракції мали тривати впродовж всього дня, а який звичай розпочинається рано-вранці, а закінчується наступної доби? Звичайно весілля. На жаль, через насиченість програми ми не показали всього, однак дали всім учасникам зрозуміти, що то таке веселитися по-українськи. Що цікаво, це було пізнавально не тільки для учасників єврейської, польської та кримськотатарської групи, а й для самої української групи. Оскільки ми організовували галицьке весілля, а учасники були зі всієї України.

Важливим для нас було також репрезентувати українську кухню, яка водночас мала б бути доцільною на традиційному весіллі борщ, голубці, картопля по-закарпатськи, шпикачки (тобто печені ковбаски), пампушки до борщу, завиванець з маком. Ну, і звісно, яке весілля без співів та танців? На нашому застіллі гучно лунало «Гірко!», «Ти казала в понеділок», «Ой на горі два дубки», а на вечір ми запросили місцевих музикантів-лабухів, аби весілля вже остаточно вдалося на славу. Учасники захоплено зізнавалися, що така «весільна гулянка» це найкраще, що придумав український народ. Окрім того, ми ще провели два майстер-класи з соломоплетіння та весільних танців. Учасники «Ковчегу-2019» зізнавалися, що український день вдався найкраще з-поміж інших. А ми тішимося, бо на те й ми Палац культури, аби нести свою культуру навіть за межі Палацу.»

Організатори семінару

Організаторами заходу є Генеральне консульство Республіки Польща у Львові, Федерація польських організацій в Україні, Державне підприємство «Кримський дім», Український інститут вивчення Голокосту «ТКУМА», Український католицький університет (далі УКУ) у Львові, Палац культури імені Гната Хоткевича.

Діана Ігнатенко, співорганізаторка семінару “Ковчег” від Палацу Гната Хоткевича, заступниця директорки Палацу Гната Хоткевича:

««Ковчег» це надзвичайно актуальний проект в умовах постійної міжнаціональної напруги, всебічного викривлення правди та знецінення будь-яких цінностей. Мені було надзвичайно приємно долучитися до організації семінару від Палацу, а також провести інтеграційний тренінг з командотворення, де молодь мала змогу ближче познайомитися, а також знайти однодумців для космічного плавання до вигаданої планети, де панують їхні власні закони і, що найцікавіше, немає будь-яких обмежень: ні вікових, ні національних, ні релігійних. Тут кожна окрема людина пізнає іншу спершу, як людину з унікальним світобачення, а вже потім дізнається, що воно зумовлене особливостями релігії чи територіальної приналежності. Так ми формуємо розуміння того, що будь-яка особа є спершу людиною, і це беззаперечна цінність. «Ковчег» розширює горизонти світосприйняття, а відтак кардинально змінює уявлення всіх причетних про  людей навколо та нас самих зокрема.»

***

Палац Гната Хоткевича є співорганізатором семінару «Ковчег» від початку його створення. Серед функцій: набір учасників до української групи (спільно з УКУ), формування загальної програми (разом з іншими організаторами) й культурне наповнення українського дня.

Текст: Галина Кучманич

Фото: прес-служба Генерального консульства Республіки Польщі у Львові, Віталій Грабар/ LUFA