Відгук Ігора Колесника на книжку Станіслава Лема «Соляріс»

на фото: Ігор Колесник

Коли ми маємо справу із Станіславом Лемом, варто враховувати його високий інтелект, обізнаність і любов до науки. Його тексти – це раціональність, яка навіть не стільки демонструє оптимізм людства щодо майбутнього, скільки оголює найболючіші нерви прогресу.

У «Солярісі» ми маємо справу зі стіною, яка виростає перед всесильним розумом людини і демонструє обмеженість, неприступність, непізнаваність. Це виклик, який постає перед інфантильною по-суті людиною, що вже має розумні і складні іграшки, але продовжує борсатися у власній антропоморфній нарцисичності. Щойно зустріч відбулася, людина відступає, оскільки загадка для неї залишається за межею звичного, за межею розумного пізнання.

Цей твір можна інтерпретувати з різних позицій, що і є його особливістю. За бажання можна навіть знайти бога, ознаки філософії екзистенціалістів, психоаналіз тощо. Це ознака якісного тексту, у якому письменник сам іноді не все бачить.

«Соляріс» варто читати усім і не лише фанатам наукової фантастики. Опублікований у 1961 році, екранізований А.Тарковським, прочитаний у 21 столітті, «Соляріс» залишить всередині читача і глядача невідкриту скриньку із загадкою. Можливо навіть скриньку Пандори. 

***

Відгук Ігора Колесника на книжку Станіслава Лема «Соляріс» підготовлено спеціально для #хот_news